Olanaklar

Ulaşım Olanakları

Fakültemiz tarihi Yarımada’da, Beyazıt’ta, Türk Üniversitelerinin simgesi olmuş tarihi kapının ardındaki Merkez Kampüs’te yer alır. Ağaçların süslediği, yeşil bir park görünümündeki bahçenin Süleymaniye Camii’ne bakan tarafında, Beyazıt Kulesinin arkasında bulunur.

Fakültemizin posta adresi aşağıdaki gibidir:
İstanbul Üniversitesi,
Siyasal Bilgiler Fakültesi,
34116 Beyazıt/İstanbul

Merkez Kampüs’e İstanbul’un her tarafından ulaşım kolaydır. Kadıköy yakasından vapur ya da deniz otobüsleriyle Sirkeci’ye (veya Eminönü’ne) gelindikten sonra “Kabataş-Bağcılar Hattı” Tramvayı kullanılarak Beyazıt’a ulaşılabilir. Biraz yokuş çıkmayı göze alanlar Rıza Paşa Yokuşundan veya Mahmut Paşa Yokuşundan yürüyerek 20 dakikada Fakülte binasına ulaşabilirler.

Ayrıca Vatan caddesinden Esenler ve Havaalanı istikametine giden hafif metro sistemi de bulunmaktadır.

Merkez Kampüs’e, Avrupa yakasındaki ana merkezlerden aşağıda belirtilen İ.E.T.T. otobüsleri ile ulaşabilirsiniz:
61 B Taksim-Beyazıt
94 A Bakırköy-Beyazıt
82 B Yenibosna Metro-Beyazıt
77 A Şişli-Vezneciler
86 V Edirnekapı-Vezneciler
Ayrıca diğer semtlerden Beyazıt’a gelen 32A, 35A, 36, 39 , 80 B, 92 B, 92 G, 92 K, 97, 97B numaralı otobüsleri ve Vezneciler’e gelen 36 A, 36BV, 36CV, 36D, 36HV, 36IV, 37C, 38B, 38GV, 39B,39Y, 86V numaralı otobüsleri de kullanılarak Kampüs’e ulaşmak mümkündür.

Ulaşım konusunda daha ayrıntılı bilgi için İETT Web Sitesi‘ni ziyaret edebilirsiniz…

Yurt Olanakları

Öğrencilerimizin başvurabilecekleri kamu yurtları aşağıda gösterilmiştir:
Kredi ve Yurtlar Kurumu
İstanbul : (0212) 528 12 00/19 Hat
Ankara : (0312) 430 17 80
Avcılar Öğrenci Yurdu
(0212) 695 82 39 (0212) 695 71 64

İstanbul Avcılar öğrenci yurtları A ve B erkek, C kız öğrenci olmak üzere 3 blok olup, her blokta 77 adet oda bulunmaktadır. Odalar 6 kişiliktir. Ayrıca her blokta 4 adet bilgisayar odası, 1 adet hobi odası, 1 adet revir odası, 1 misafir odası, 1 valiz odası, çamaşırhane, banyo ve kantin mevcuttur. Yurtta yemek bulunmamaktadır; Kampüs öğrenci yemekhanesinde öğle ve akşam yemekleri verilmektedir. Bu yurtların yanısıra Mehmet Can Afacan Öğrenci Yurdu da mevcut olup, kapasitesi 186 öğrencidir.

Kredi ve Burs Olanakları

Fakültemizde kayıtlı öğrencilerin yaklaşık yarısı burs olanaklarına sahiptir. Burs alabilecekleri kurumların başlıcaları aşağıdaki belirtilmektedir:
Kredi ve Yurtlar Kurumu
Başbakanlık
Mezunlar Derneği
İ.Ü. Rektörlüğü
Diğer Özel Kişi, Kurum ve Vakıfların Bursları
Burslarla ilgili duyurular, gerekli belgeler ve son müracaat tarihleri Öğrenci Büromuzun “Burs Duyuruları” panosunda ilan edilmektedir. Ancak bazı kurumlar (örneğin Kredi ve Yurtlar Kurumu) duyurularını Ağustos ayında yapabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin panoyu izlemek için okulun açılmasını beklememeleri önerilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) harç ve öğretim kredisi, mezuniyet sonrası dönemde faizi ile ödenmek koşuluyla verilmektedir. Bu kredilerin alınabilmesi için bu kuruma öğrenci tarafından bir taahhütname verilmesi gerekmektedir.

KYK’na ilk başvuru, ÖSS başvuruları esnasında yapılmaktadır. Öğrenim kredisi ve harç kredisi (katkı kredisi) ayrı ayrı istenebileceği gibi, ikisi birarada da istenebilir.

KYK’na ilk yıl müracaat etmeyenler, ya da müracaat ettikleri halde kredi alamamış olanlar, daha ileriki yıllarda KYK Bölge Müdürlüklerine şahsen başvurarak kredi talebinde bulunabilir.

Sağlık Hizmetleri

Fakültemize kayıtlı olup, ailesi ve kendisi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna (Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur vb. gibi) bağlı olmayan öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Öğrenci Sağlık İşleri ve Hastalık Raporları Yönetmeliğinin kapsamı içindedirler. Bunun yanısıra ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olduğu halde 25 yaşını doldurmuş, ancak kendisi ayrıca bir güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan öğrenciler de bu yönetmeliğin kapsamı içindedirler. T.C. uyruklu olan ve ailesi veya kendisi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna (Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur vb. gibi) bağlı olmayan öğrencilerin ekteki formda belirtilen sosyal güvenlik kurumlarına onaylatarak Fakültemiz öğrenci işleri bürosundan “Öğrenci Sağlık Karneleri” almaları gerekir.

Öğrenci Sağlık Karnesi bulunan öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili olarak başvuracakları ilk yer, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi (Mediko-Sosyal Merkezi) ile irtibat bürolarıdır. Buralara başvuran öğrencinin muayenesi yapılır. Bu yönetmelik kapsamındaki öğrencileri gerekli gördüğünde, İstanbul Üniversitesi Hastanelerine sevk edilirler.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerinden herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yararlanma olanağı olanlar, bu yönetmeliğin kapsamı dışındadırlar. Ancak bu öğrencilerin de Sağlık Kültür ve Spor Dairesinde (Mediko-Sosyal Merkezi) muayeneleri yapılır, rapor ve reçeteleri yazılır. İlaçları, Öğrenci Sosyal Hizmetler Birimi Saymanlığının Bütçe olanakları elverdiği ölçüde verilmektedir. İstanbul Üniversitesinin Uygulama Eczanesinden verilmektedir.

Fakültemizde öğrenim gören ve SSK güvencesinde bulunduğu için yukarıda adı geçen Yönetmelik kapsamı dışında bulunan öğrencilerimizin tedavileri Mediko-Sosyal Merkezinde yapılamazsa, bu merkez, öğrencilerimizi bir SSK hastanesine sevketmeden doğrudan İ.Ü. Tıp Fakültesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi veya Kardiyoloji Enstitüsüne sevkedilebilir. Bu durumdaki öğrencilerin üniversitemiz hastanelerindeki tetkik ve tedavileri Sağlık Bakanlığının ücret tarifesi üzerinden yapılır. Yazılacak reçeteler SSK İstanbul eğitim hastanesinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

Posta-Telefon

Fakültemiz bünyesinde, öğrencilerimizin haberleşmesi için ankesörlü bir telefon bulunmaktadır. Ayrıca Kampüs içerisinde ana giriş kapısı içinde bir postane bulunmaktadır.

Bankalar

Kampus ana giriş kapısının arkasında Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ile İş Bankası’nın ATM’leri bulunmaktadır.

Yemek Hizmetleri

Fakültemizde, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisler Müdürlüğü’ne bağlı bir öğrenci kantini bulunmaktadır. Bunun yanısıra, Fakülte binamızın hemen arkasında ve Turan Emeksiz Yemekhanesi olarak bilinen öğrenci lokantasında da çok cüzi fiyata tabldot şeklinde öğle yemeği verilmektedir.

Kütüphane

Fakültemizde öğrencilerin ders çalışabilecekleri bir okuma odasının yanısıra yaklaşık 15.000 kitabın ve bazı önemli dergilerin bulunduğu bir kütüphanemiz mevcuttur. Ayrıca Merkez Bahçe dışında 500.000 kitap, 9000 süreli yayın, 35.000 tez ve güncel dergilerin yeraldığı, saat 21.30 kadar açık Merkez Kütüphane de öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

Bilgisayar ve Internet Olanakları

Fakültemizde 20 bilgisayar kapasiteli, bir laboratuvar bulunmaktadır. Bu laboratuvarda internet bağlantısı bulunmaktadır.

Spor

Üniversite ortamı içerisine giren öğrencilerin derslerinin yanında boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, yeni arkadaşlar kazanmaları ve sosyal aktivitelerini canlandırabilmeleri için, Siyasal Bilgiler Fakültesi Spor Kulübü çeşitli branşlarda öğrencilerine spor yapma imkanı sağlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Siyasal Bilgiler Fakültesi Spor Kulübü, tamamıyla öğrencilerin gönüllü olarak katılımları ile yürütülmektedir.

Futbol, basketbol, voleybol, satranç ve masa tenisi gibi dallarda bireysel ve takım olarak spor yapabilme imkanı sunan kulübümüzde, her branş için oluşturulan bayan ve erkek takımlar, İstanbul Üniversitesinin düzenlediği spor şölenlerinde Fakültemizi temsil etmektedir. Branşlarında başarılı olan sporcularımız İstanbul Üniversitesini temsil eden takımlara seçilme şansı bularak, Ulusal ve Uluslararası düzeyde yapılan karşılaşmalarda Üniversitemizi temsil etmektedir.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü bünyesinde dağcılık kulübü de bulunmaktadır. İ.Ü. S.B.K Dağcılık Kolu’nun çalışmalarındaki temel amaç, bu sporda üstün başarılı gençler yetiştirmekten çok temel dağcılık eğitimi vermek ve sporun Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır.

Sunulan Sosyal Aktiviteler

Siyasal Bilgiler Fakültesinde sosyal faaliyetler, öğrencilerin kendi aralarında kurdukları çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikleri sürdürdükleri kulüpler tarafından ve ayrıca İ.Ü. Öğrenci Kültür Merkezi etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşmektedir.
Bu kulüplerden başlıcaları şunlardır:

  • Spor Kulübü
  • Uluslararası İlişkiler Kulübü
  • Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Kulübü
  • İşletme Kulübü
  • Sinema ve Kültür Kulübü
  • Siyaset ve AB Çalışmaları Kulübü
  • Siyasi Analiz Kulübü

Bu kulüplerin kuruluş süreci ve çalışma ilkeleri İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Yönergesine uygun olarak hazırlanan İ.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Kulüpleri Yönergesi’ne göre düzenlenir. Bu yönerge web sitemizde bulunmaktadır.

Öğrenci Temsilciliği

Fakültemizde öğrencilerimizin eğitim-öğretim, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile ilgili düşünce ve isteklerini belirlemek amacıyla öğrenci temsilciliği müessesesinden yararlanılmaktadır.

Bunun için akademik yıl başında her bölüm ve sınıftan ikişer öğrenci seçilir. Seçilen bu öğrencilerin oluşturduğu Sınıf Öğrenci Temsilcileri, Bölüm Öğrenci Konseyini oluştururlar. Bölüm Öğrenci Konseyi, kendi içinden bir başkan ve bir başkan yardımcısı seçer. Her bölümün başkan ve başkan yardımcılarından oluşan Fakülte Öğrenci Konseyi ise, kendi aralarından bir başkan ve bir başkan yardımcısı seçer. Fakülteyi temsil eden bu başkan ve başkanın bulunamadığı hallerde başkan yardımcısı Fakülte Yönetim Kurulunda öğrenci konularının konuşulduğu oturumlara (oy hakkı olmaksızın) görüşlerini belirtmek üzere katılır. “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Konseyi Yönetmeliği”nde belirtilen görevleri yapar.
Fakülte Temsilcileri Üniversite Öğrenci Konseyini oluşturur. Bu konseyin kendi içinden seçeceği bir başkan ve başkan yardımcısı da İstanbul Üniversitesi öğrencilerini temsil eder. Üniversite Yönetim Kurulunda eğitim-öğretim ve öğrenci sosyal etkinlikleriyle ilgili isteklerin görüşülmesi esnasında, Rektörün daveti üzerine, oy hakkı olmaksızın katılır, “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Konseyi Yönetmeliği”nin belirttiği diğer görevleri yapar. Kurullara aday olma koşulları, seçimlerde uygulanacak Yöntem ve İlkeler, görev süreleri, Sınıf Öğrenci Temsilcilerinin, Konsey ve Konsey Başkanlarının görevleri, “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Konseyleri ve Yükseköğretim Kurumları Ulusal Konseyi Yönetmeliği”nde belirtilmiştir.

28 Şubat 2012
20735 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00