Türkiye Risk Raporu 2021 Yayınlandı

Türkiye Risk Raporu 2021 


İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi, Risk ve Denetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü ve İstanbul Üniversitesi Teknokent çatısı altında faaliyet gösteren “GRC Management”ın Kurucusu Prof. Dr. Davut Pehlivanlı tarafından yapılan 2021 Ulusal Risk Envanterinin oluşturulması çalışması tamamlandı ve Geleneksel Risk Raporları serisinin 2.si Türkiye Risk Raporu 2021 başlığıyla yayınlandı. Fakültemiz İşletme Bölümü, Muhasebe ve Finans Anabilim Dalı’nda çalışmalarını sürdüren Prof.Pehlivanlı aynı zamanda T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde İç Denetim Koordinasyon Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Türkçe ve İngilizce yayınlanan rapor 576 katılımcının destek verdiği Ulusal Risk Envanteri isimli online ortamda gerçekleştirilen anket çalışmasına dayanmaktadır. Ağırlıklı olarak finans uzmanları, risk yönetimi uzmanları ve denetim uzmanları olmak üzere üst düzey yöneticiler ve Yönetim Kurulu üyesi pozisyonundaki finans geçmişi olan profesyoneller ankete destek vermişlerdir.
Risk Yönetiminin Artan Önemi 

Yeni normalin gölgesinde belirsizliklerin arttığı koşullarda 2021’i karşılayacağımız belli oldu. Yeni normalin gölgesi, ekonomiden toplumsal olaylara, üretimden alışverişe, çalışma kültüründen sosyal faaliyetlere insanoğlunun aktif olarak yer aldığı her türlü etkinliğe düşmüş durumda. Global ölçekte 2021 yılında gündemde kalmaya devam edecek riskler; Covid-19, döviz kuru oynaklıkları, ticaret savaşları, korumacı yaklaşımlar, siber saldırılar, terör eylemleri, veri hırsızlıkları, altyapıların çökmesi, ekonomik krizler ve savaşlar şeklinde sıralanabilir. Risk listesi hem bireylerin ulus devletlere karşı güveninin hem de devletler arasındaki güvenin zayıflayacağını ve insanlığın sığınılacak güvenli liman arayışının devam edeceğini göstermektedir. 

Türkiye Risk Raporu 2021 

Türkiye Risk Raporu 2021 yayınına ekte tam metin pdf rapordan ulaşabileceğiniz gibi ayrıca https://grcmngmnt.com/projects-2/ web sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.