“Değişim Yüzyılında Değişen Türkiye ve Kamuda Dönüşüm” Paneli İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

Bürokrasi Konferansları kapsamında “Değişim Yüzyılında Değişen Türkiye ve Kamuda Dönüşüm” paneli 19 Aralık 2018 tarihinde İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Zafer Tunaya Amfi’sinde gerçekleştirildi.

İşletme Kulübü Başkanı M. Halil Deniz’in takdimini yaptığı panele İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül K. Çıtıpıtıoğlu, İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu ve İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük katıldı.

“Fakültemiz Yetiştirdiği Binlerce Devlet Adamıyla Türkiye'nin Kamu Düzeninin İşleyişine Ölçülemeyecek Katkılar Yapmaktadır”

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi hakkında bilgi veren İÜ Siyasal Bilgiler Dekanı Prof. Dr. Ayşegül K. Çıtıpıtıoğlu, “Fakültemiz bugün, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ve işletme olmak üzere üç bölümümüzün yürüttüğü dört lisans programı ve üçü doktora olmak üzere on yedi lisansüstü programla eğitim vermektedir. Fakültemizin bugün 990'ı kadın, 1491'i erkek olmak üzere 2481 öğrencisi vardır ve bugüne kadar gurur duyduğu 12 binin üzerinde mezun vermiştir. Yabancı dil destekli ve yüzde yüz İngilizce branşında eğitim veren programlarımız, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yürüttüğü projelerimiz ve çok nitelikli yayın faaliyetlerimizde yükseköğrenim alanının en etkin kurumlarından biriyiz. Siyasal Bilgiler Fakültesi yetiştirdiği binlerce devlet adamıyla ve kamu yöneticisiyle Türkiye'nin iç ve dış siyasetine yön vermekte, kamu düzeninin işleyişine ölçülemeyecek katkılar yapmaktadır. Fakültemizin en önemli değerlerinden biri de sayıları on binleri bulan mezunlarımızdır” şeklinde konuştu.

“Güçlenmek ve Gelişmek İçin Her Türlü İmkânımız Mevcut”

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, 25 yıl sonra tekrar mezun olduğu fakültede olmaktan ve öğrencilerle bu tarihi anı paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Dünyanın en özellikli ülkelerinden birinde yaşıyoruz. Bizim çocukluğumuzda ‘Türkiye Doğu ile Batı ülkeleri arasında bir köprüdür’ denirdi. Bunu hep bir avantaj ve iyi bir özellik olarak ifade ederlerdi. Bugün bunun büyük bir sorumluluk olduğunu fark ediyoruz. Eğer doğru yönetirseniz, politikalarınızı sağlıklı oluşturursanız bu çok büyük bir avantaj aslında. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki bütün ticaret yolları buradan geçiyor. Toprağımız kurak değil çorak değil madensiz değil. Genç ve kabiliyetli bir nüfusa sahibiz. Kalkınmak, güçlenmek ve gelişmek için her türlü imkânımız ve fırsatımız mevcut. Değerli arkadaşlar sizlere tavsiyem hayal biriktirin, hayalleriniz olsun geleceğe dair, bu ülkeye dair projeleriniz olsun. Eğitiminizi, mesleklerinizi bunları gerçekleştirmek için planlayın. Kaymakam olmayı arzulayın ama size sayın kaymakamım desinler diye değil, kaymakam olarak yapabileceklerinizin hayali ile kaymakam olmak isteyin. Bir vali bir genel müdür olarak insanların hayatlarına nasıl dokunacağınızı hayal ederek bu millet için çalışın. Böyle yaparsanız inanın hayat sizin için çok daha anlamlı ve keyifli hale gelecektir. Haz duyacaksınız yaşamınızdan ve sınav odaklı değil kişisel gelişim odaklı bir eğitim hayatı planlaması yapın derim” ifadelerini kullandı.
İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emrah Cengiz’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panel İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’ye yöneltilen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.
Panelin ardından İçişleri Bakanı Yardımcısı Muhterem İnce ve beraberindeki heyet, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi, İÜ İktisat Fakültesi ve İÜ Hukuk Fakültesi binalarını gezdiler.

Haber: Kübra TOKSUN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü